KAM NA VÝLET

Metropolí východních Čech je Hradec Králové, město s bohatou historií i pozoruhodnou současností. Za shlédnutí stojí nejen město samo, ale i jeho okolí. Nový Hradec Králové s hvězdárnou a planetáriem, odkud je výhled na Krkonoše. Blízko je rybník Byřička, oblíbené místo ke koupání i k procházkám v okolních lesích. Komplex Hradeckých lesů láká k výletům v každém ročním období. Táhnou se od jihovýchodního okraje Hradce Králové až k Chocni. Na některých místech jsou chráněné zbytky smíšených přirozených porostů. Lesy skýtají prostor pro mnoho a mnoho vyjížděk, při čemž každá může být trochu jiná.

Severozápadně od Hradce Králové leží obec Chlum. Zde se odehrála druhá největší bitva 19. století, rozhodující bitva mezi Pruskem a Rakouskem. Na Chlumu je nově zrestaurovaná rozhledna, muzeum bitvy a mnoho pomníků.

Dalšími zajímavými místy jsou Kunětický hora, Třebechovice se světoznámým betlémem, Josefovská mohutná historická vojenská pevnost, zámecký špitál Kuks s nedalekým Betlémem, obrovská vodní nádrž Rozkoš, půvabné Babiččino údolí, městský skvost v podobě Nového Města nad Metují. V Hradci Králové končí svoji pouť řeka Orlice, když se nejprve nad Týništěm stéká Divoká s Tichou. Pak pokračuje jako „spojená Orlice“ a v Hradci Králové se vlévá do Labe. Orlice ve svém průběhu na mapě Hradecko se vyznačuje převážně klidném meandrujícím tokem s množstvím slepých ramen. Řeka s přilehlým okolím byla vyhlášena Přírodním parkem 0rlice. Na mapě Hradecká naleznete další, k návštěvě lákající turistické cíle a zajímavosti. Kromě ryze cykloturistických tras jsme vybrali i několik „tréninkových okruhů“, a to jak pro rychlé silničáře, tak pro jezdce na horských kolech. Tyto sportovní okruhy nevěnují tolik pozornosti kulturně poznávací činnosti, ale snaží se být orientačně jednoduché a pěkných silničkách (pro silničáře) a trochu kopcovaté po lesních cestách (pro MTB). Cykloturistické trasy utíkají co nejvíce od aut, tedy na lesní silničky a cesty a jsou proto někdy orientačně náročnější, Předpokládáme, že tomu, kdo chce jezdit po velkých silnicích mezi kamiony, stačí autoatlas.

Přejeme Vám příjemné zážitky nejen v sedle kola, ale i při pěší turistice touto nádhernou krajinou.

DOPORUČENÉ CYKLOTURISTICKÉ TRASY

21,2 km – lehká trasa; silniční kola

Hradec Králové (z městského okruhu u fakultní nemocnice přes Třebeš) - Vysoká nad Labem – Bukovina – Dříteč - Němčice (za obcí vlevo památník). Křižovatka a restaurace pod Kunětickou horou – Ráby - Brozany - Pardubice (příjezd na kraj města Hradeckou silnicí, odbočit vlevo do ulice Kunětické a od hospody U Josefa ulicí na most přes řeku Labe, za mostem buď podél řeky k zimnímu stadionu nebo okolo zámku parkem do historického centra Pardubic.

69,1 km; středně těžká trasa; horská a trekkingová kola

Třebechovice pod Orebem (muzeum betlémů,vrch Oreb s kostelíkem Božího těla, historické objekty na náměstí, pěkné koupaliště) – Jeníkovice – Jílovice – Opočno (renesanční zámek,rozlehlý park, obora, letohrádek, rybník Broumar/koupání) – Přepychy (gotický kostel, robená stavení s vyřezávanými štíty, v okolí opukové lomy s nálezy zkamenělin) – Dřížná (údolí s potním místem, pitná voda, památník Al.Mádra) – Voděrady (kostel) – Ježkovice – Rašovice (chatová osada,koupání) – Čestice – Zdelov (koupání) – Světlá (blízko soutok Divoké a Tiché Orlice) – Žďár nad Orlicí - Žďárský rybník – Novoveský rybník – Albrechtice nad Orlicí – Suté břehy (hájovna, chatová oblast, protéká zde Orlice, pokračovat po žluté tur.značce do Štěnkova) – Štěnkov - Třebechovice pod Orebem

44 km; lehká trasa; silniční kola

Hradečnicí do Holic

Hradec Králové (z městského okruhu v blízkosti Všesportovního stadionu ulicí Náhon k restauraci Na Hrázce, odtud k Lesnímu hřbitovu a dál asfaltkou „Hradečnicí“) – Bělečko (kaplička, dětská minihřiště, ranč) – Hájovna V Jamkách – Vysoké Chvojno (fara, kostel, arboretum, park) – Horní Ředice (kostelík s dřevěnou zvonicí) – Drahoš – Rokytno – Borek - Vysoká nad Labem (pomník, vyhlídka) „Lhota“) - Hradec Králové (příjezd u fakultní nemocnice)

42,1 km; lehká trasa; silniční kola

Kolem Hradeckých lesů

Hradec Králové (z městského okruhu u fakultní nemocnice přes Třebeš) - Vysoká nad Labem – Borek – Hrachoviště – Chvojenec - Vysoké Chvojno (fara, kostel, arboretum, park) – Hájovna V Jamkách - Bělečko (kaplička, dětská minihřiště, ranč) – Krňovice (skanzen,penzion) – Běleč nad Orlicí (roubený špýchar,památník J.Husa,pivovar,Žižkův dub) – Svinary (Stříbrný rybník-koupání,kemp) - Hradec Králové ( městský okruh)

36,2 km; středně těžká trasa; trekkingová kola

Hradec Králové Kukleny, Zelená ulice – Stěžery (přestavěný záme, kostel) – Těchlovice (koupání v malé nádrži) – Horní Přím (obelisk a pomníky) – Sv.Alois (pomníčky z r.1866, následující cesta po modré tz se za mokra může obejet po silnici – Dolní Přím (barokní zámek, památné duby, pomníky z r.1866) – Probluz (Saský pomník) – Dlouhé Dvory ( pomníky bitvy r. 1866) – Hejcmanka (usedlost, malý vojenský hřbitůvek) – Rozběřice – Orlice (pomník) – Pruský hřbitov (pomníky vojákům padlým v bitvě o Chlum) – Kostnice (ossarium, novogotická stavba kostnice) – Památník bitvy 1866 na Chlumu (rozhledna, dělostřelecký okop) – Chlum (centrum bojů pruské a rakouské armády) – Čístěves – Myslivec (pomník polního myslivce na kraji lesa Svíbu) – Máslojedy – Neděliště (barokní zámek, kostel, hroby z r.1866) – Předměřice nad Labem (pěšinu podél Labe za mokra zaměnit za silnici přes Správčice a Věkoše) - Hradec Králové (Gočárův okruh)

52 km; lehká trasa; trekkingová kola

Hradeckými lesy do Betléma

Hradec Králové (z městského okruhu u fakultní nemocnice přes Třebeš) – Cikán (rybník) – Hájovna U Kříže – Koliba (stalový motorest) – Hájovna Hoděšovka – Hájovna V Jamkách – Hájovna V Jezovinách – Albrechtice nad Orlicí – Týniště nad Orlicí (empírová radnice, barokní fara, kostel,mariánský sloup na náměstí, muzeum s keramikou, pěkné koupaliště) – Koupaliště „U Dubu“ – U Houkvice (rezervace,rybníky, obří dub) – Bědovické obory (bílí daňci, divočáci) - Třebechovice pod Orebem (muzeum betlémů,vrch Oreb s kostelíkem Božího těla, historické objekty na náměstí, pěkné koupaliště) – Krňovice – Výskyt (rybník) – Hájovna u Dvou šraňků (Černá stráň) – Lesní hřbitov –Hradec Králové – Malšovice (několik restauračních zařízení vhodných pro zakončení tréninkové jednotky

57 km; středně těžká trasa; trekkingová nebo horská kola

Přírodní park Orlice, Novoveský a Hluboký rybník

Hradec Králové Malšovice (po silničce Hradečnici za Zděnou boudou/hospoda odbočit doleva na lesní cestu) – Bělečský Mlýnský rybník (koupání) – Krňovice – Štěnkov – Petrovičky – Suté břehy (hájovna, chatová oblast, protéká zde Orlice pod příkrým lesním svahem, tvoří se meandry a slepá ramena řeky) – Hájovna v Jezovicích – Nová Ves – Novoveský rybník – Hájovna Studená voda – Hluboký rybník (autokempink, koupání, v sezoně občerstvení) –Vysoké Chvojno – Hájovna Hoděšovice – Mazurovy chalupy - Hradec Králové – Malšovice (několik restauračních zařízení vhodných pro zakončení výletu)

26 km; lehká trasa; silniční kola

Hradec Králové Pražské předměstí (z Jiráskova náměstí ulicí Poděbradovou přes trať silničkou podél zahrádek na rozcestí doleva) – Borovinka (písák-koupání) – Březhrad – Opaťák (písák, koupání, pláže z obou stran) – Opatovice nad Labem (přes trať a doleva do Pohřebačky) – Praskačka – Urbanice – Hvozdnice – Těchlovice (koupání v malé nádrži) – odbočka k Hrádku u Nechanic (mimo mapu) - Stěžery (kostel) – Hradec Králové Kukleny (příjezd Zelenou ulicí, jen 300 m po Pražské třídě a odbočit doprava Kalendovou ulicí přes traťa Honkovou ulicí doleva – Hradec Králové Pražské předměstí

26 km; středně těžká trasa; silniční, horská a trekkingová kola

Hradec Králové Malšovice (po silničce Hradečnici do Bělečka) - Bělečko (kaplička, dětská minihřiště, ranč) – Hájovna V Jamkách – Vysoké Chvojno (fara, kostel, arboretum, park) – Poběžovice u Holic (opuková Kamenecká stráň-výskyt vzácné teplomilné květeny, motokrosová trať) – Koudelka (možnost zkratky po zelené tz panelovým chodníkem k železniční zastávce a na silnici – Veliny (roubený kostelík) – Horní Jelení (zámeček Na Sádkách, kostel s bohatě vyřezávaným oltářem,pěkné koupaliště) – Čermná nad Orlicí – Borohrádek (raně barokní kostel) – Žďár nad Orlicí – Albrechtice nad Orlicí – Suté Břehy – Běleč nad Orlicí (lidová architektura na návsi) – Stříbrný rybník (písák, koupání,autokemp) - Hradec Králové – Malšovice

Copyright © penzionumlejna.cz - Ochrana osobních údajů
Design and Hosting by Webmont.cz
TOPlist